System awaryjnego zasilania – kiedy włącza się agregat?

Dobry system awaryjnego zasilania powinien włączać się automatycznie po zaniku napięcia w sieci. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby zapewnić ciągłość zasilania i uchronić urządzenia wrażliwe na nagły zanik napięcia.Agregat prądotwórczy spełniający funkcję awaryjnego źródła zasilania działa tylko w momencie, gdy zawodzi sieć energetyczna. Najlepiej, jeśli agregat włączy się samoczynnie w momencie zaniku napięcia w sieci. Niestety, większość agregatów kupowanych na domowy użytek nie ma takiej funkcji. Dlatego, należy uruchomić je manualnie za pomocną ręcznego rozrusznika.Oznacza to, że w przypadku odcięcia dopływu energii, wszystkie nasze sprzęty zostaną na jakiś czas wyłączone, co jest szczególnie problematyczne w przypadku urządzeń, które muszą pracować bez przerwy (pompy, instalacje alarmowe, komputery, urządzenia telekomunikacyjne).

Jak zapewnić ciągłość zasilania

Możliwości są dwie. Możemy kupić w pełni zautomatyzowany agregat z elektrycznym rozrusznikiem, który jest na stałe połączony z domową instalacją elektryczną. Cena takiego generatora prądotwórczego jest jednak spora, ponieważ zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych.Druga, znacznie tańsza, metoda to zastosowanie zasilaczy awaryjnych, w skrócie UPS. Podłącza się je do sieci elektrycznej, tak aby w razie braku energii dostarczały prąd do urządzeń z wbudowanych akumulatorów, dając nam czas na włączenie agregatu. Jeżeli połączymy zasilacz UPS z agregatem prądotwórczym zyskamy nieprzerwane zasilanie dla urządzeń elektrycznych.Należy jednak pamiętać, że z generatorem prądowym mogą współpracować tylko zasilacze posiadające układ AG, zapewniający mniejszą wrażliwość na niestabilną częstotliwość i zakłócenia sinusoidalnego przebiegu prądu.Najprostsze i najtańsze tego typu urządzenia (kilkaset złotych za urządzenie o mocy 1 kVA) to zasilacze typu off-line. Urządzenia te składają się z prostego falownika, transformatora podwyższającego napięcie, akumulatorów, ich ładowarki i układu sterującego.

Podsumowanie

Dzięki połączeniu zasilaczy UPS i generatorów prądotwórczych, zyskujemy dobry system zasilania awaryjnego, który zapewni nam ciągły dopływ energii. Jest to szczególnie ważne w biurach i obiektach, gdzie nawet kilkusekundowy brak dostaw energii może powodować poważne straty materialne.