Organizacja imprezy plenerowej

Organizacja imprezy nie jest prosta. Niezależnie czy przygotowujemy wielki koncert, piknik rodzinny czy obchody dni miasta. Przygotowanie jej wiąże się z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń oraz organizacją programu artystycznego. Bardzo istotne jest również zaplecze techniczne: wybór sceny, świateł, nagłośnienia, a przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego zasilania.

Bez energii ani rusz

Najbardziej podstawową kwestią w przypadku organizacji imprezy plenerowej jest zapewnienie nagłośnienia i oświetlenia. Aby można było to zrobić, konieczny jest dostęp do prądu. Niestety nie we wszystkich miejscach mamy możliwość przyłączenia się do sieci elektrycznej. W takich przypadkach z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze. Generator prądu działa na zasadzie konwersji energii mechanicznej na prąd. Najważniejszym miejscem agregatu są silnik spalinowy oraz prądnica, czyli zespół mechanizmów zamieniających ruch tłoków na prąd elektryczny w uzwojeniu. W zależności od odbiornika, który ma być zasilony, generator musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu. W związku z tym wyróżniamy dwa rodzaje agregatów: jednofazowe (230 V) oraz trójfazowe (400 V, tzw. agregat na siłę z czteropinowym wtykiem). To właśnie agregaty trójfazowe są polecane w przypadku dużych imprez, ponieważ większość urządzeń do oświetlenie i nagłośnienia wymaga zasilania z siły.

Scena, nagłośnienie, oświetlenie

Estrada jest centralnym punktem każdej imprezy masowej. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rozmiaru sceny oraz jej rodzaju. Wyróżniamy sceny jednospadowe i dwuspadowe. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, scena powinna być bezpieczna. Alternatywą dla estrady jest podest sceniczny. Sprawdza się on przede wszystkim w przypadku mniejszych imprez. Jakikolwiek rodzaj sceny wybierzemy, należy pamiętać, aby była ona zadaszona. Uchroni to od przerwania imprezy w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Żadna impreza nie może odbyć się bez profesjonalnego nagłośnienia oraz oświetlenia. Ważne jest ono zarówno dla gości, jak i dla osób występujących na scenie. Dlatego w tych kwestiach najlepiej zaufać specjalistom. Dobre nagłośnienie i odpowiednio poprowadzone światło sprawi, że nasza impreza będzie niezwykle efektownym widowiskiem.