Doprowadzenie prądu do budowy

Nie da się wybudować domu bez użycia prądu. Istnieje kilka możliwości zapewnienia prądu na budowie. Może on pochodzić z agregatu prądotwórczego lub z sieci elektroenergetycznej. Niezależnie od źródła, będziemy potrzebowali zarówno prądu jednofazowego, jak i trójfazowego, czyli tzw. „siły”.

Prąd z sieci

Wiele osób decyduje się na korzystanie z prądu od sąsiada. Jest to spowodowane faktem, iż prąd mieszkalny jest znacznie tańszy od budowlanego. Jednakże kupowanie prądu od osoby prywatnej jest procederem nielegalnym. W rezultacie, jeśli wyjdzie to na jaw, w najlepszym wypadku my, jak i życzliwy sąsiad, zapłacimy wysoką grzywnę. Najbezpieczniejszym sposobem jest zakup prądu od dostawcy. Najczęściej stosuje się prowizoryczne doprowadzenie prądu na czas budowy. Jednakże dopełnienie wszelkich formalności, a następnie oczekiwanie na podłączenie działki do sieci, może trwać od miesiąca do nawet roku. Przyłączenia dokonuje na nasz koszt, wybrany przez nas elektryk. Może ono być poprowadzone z linii kablowej lub napowietrznej. W przypadku linii kablowej, energia może być poprowadzona ze skrzynki przyłączeniowej, która została doprowadzona do działki przez zakład energetyczny. Należy pamiętać, że takie przyłączenie musi zostać odebrane przez zakład energetyczny.

Agregat prądotwórczy

A co zrobić, jeśli pozwolenie na budowę leży w szufladzie, ekipa budowlana jest już umówiona, a prądu nadal nie ma? Chcąc jak najprędzej rozpocząć budowę, można skorzystać z agregatu prądotwórczego. Agregat jest urządzeniem, które konwertuje energię mechaniczną na elektryczną. Składa się z prądnicy, silnika, rozdzielnicy i urządzeń kontrolnych. Aby mógł działać, zasila się go paliwem, najczęściej benzyną, olejem napędowym lub gazem. Nowoczesne generatory prądu wyposażone są również w katalizatory ograniczające emisję spalin, a także tłumiki. Decyzja o wykorzystaniu agregatu prądotwórczego nie wiąże się z koniecznością jego zakupu. Na rynku działa wiele firm zajmujących się wypożyczaniem tego typu sprzętu. Wybierając generator należy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry moc i napięcie, ale również na wagę urządzenia, jego pojemność oraz zużycie paliwa.