Wykorzystanie agregatów prądotwórczych zimą
Zima potrafi być zarazem bardzo nastrojową, jak i uciążliwą porą roku. Szczególnie bywa ona problematyczna dla mieszkańców mniejszych miast oraz wsi, bowiem częściej stykają się oni z takimi trudnościami, jak oblodzone chodniki, nieodśnieżone drogi czy trudności z ogrzaniem gospodarstwa domowego. Szczególnie duże komplikacje - co należy podkreślić - powodują awarie prądu, które występują z powodu zbyt niskich temperatur, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy zerwania linii wysokiego napięcia. Co więcej, narażone na brak prądu są również większe przedsiębiorstwa, które, aby poprawnie funkcjonować, muszą mieć stały dostęp do energii elektrycznej. W związku z tym warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przeciw takim sytuacjom - tym bardziej biorąc pod uwagę, że w okresie zimowym są one jeszcze bardziej prawdopodobne.
Czy agregaty prądotwórcze sprawdzają się zimą?
Przy zimowych przerwach w dostawie prądu, agregaty prądotwórcze nie tylko funkcjonują prawidłowo, jak w każdych innych warunkach, ale są wręcz idealnym rozwiązaniem dla różnego rodzaju magazynów, fabryk, serwerowni czy gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia, które mogą wystąpić o tej porze roku, zakup lub wynajem agregatu prądotwórczego jest bardzo odpowiedzialną decyzją. Czas działania takiego urządzenia z pewnością wystarczy do momentu, gdy awaria nie zostanie naprawiona - nawet w przypadkach, gdy sytuacja będzie wymagała bardziej skomplikowanej interwencji służb zajmujących się usuwaniem skutków braku prądu. Agregaty zapewniają całkowicie niezależne źródło energii, bowiem wytwarzanie prądu odbywa się wskutek zamiany energii mechanicznej w elektryczną.
Dlaczego zimą częściej występują braki w dostawie prądu?
Jak zostało już wspomniane, awarie często powiązane są z panującymi warunkami atmosferycznymi. Po pierwsze duży wpływ ma niska temperatura, która szczególnie mocno oddziałuje na sieci i urządzenia energetyczne niewymieniane od wielu lat. Co więcej, należy wspomnieć, że linie energetyczne stają się bardziej sztywne z zimna, przez co są wrażliwsze na uszkodzenia mechaniczne.
Do innych czynników należy zaliczyć silny wiatr oraz burze, które również w dużym stopniu mogą uszkodzić sieć. Do tego trzeba uwzględnić, że wiele przypadków awarii spowodowanych jest zerwaniem sieci przez drzewa, które pod wpływem pogody są bardziej narażone na powalenie.