Agregat prądotwórczy z zasilaczem UPS
Zapewnienie stałych dostaw prądu o niezmiennym napięciu bywa wymogiem wielu procesów produkcyjnych. Jest koniecznością również w szpitalach czy serwerowniach, gdzie także krótkotrwały brak zasilania prowadzi do poważnych konsekwencji. Nawet minimalna przerwa w zasilaniu lub niekontrolowany skok napięcia stanowią zagrożenie życia lub ryzyko utraty cennych danych.
Zasilacz UPS sposobem na płynny przepływ energii
Niemal każda placówka, w której stały dopływ prądu jest warunkiem powodzenia procesu posiada na wyposażeniu generator energii elektrycznej. Jest on swoistym pogotowiem ratunkowym na wypadek, gdyby zawiodła sieć energetyczna lub niesprzyjająca aura spowodowała zerwanie linii. Nowoczesne agregaty montowane są na stałe, a dodatkowo wyposaża się je w SZR, czyli system załączania zasilania rezerwowego, który aktywuje się w momencie, gdy wystąpi przerwa w dostawie prądu z sieci. Niestety takie agregaty z SZR nie są jeszcze idealne, dlatego w szczególnych sytuacjach stosuje się uzupełnienie w postaci zasilacza UPS (ang. Uninterruptible Power Supply). To urządzenie tradycyjnie wykorzystywane w bezprzewodowym zasilaniu odbiorników, oparte na modułach elektronicznych. Jego zadaniem w tym przypadku jest przejęcie zasilania obiektu w momencie jego braku z zewnątrz.
Typy zasilaczy UPS
Wykorzystanie zasilacza UPS daje gwarancję, że zakład lub placówka odbiorcza otrzyma stałe, czyste napięcie o parametrach 230V-50Hz lub 400V-50Hz. W agregatach wykorzystuje się trzy typy takich zasilaczy.
- Zasilacz UPS Offline to najprostszy układ, a jego działanie wymaga wystąpienia przerwy na wyjściu systemu zasilania. Kiedy zostanie ono odnotowane, rozpoczyna się procedura uruchomienia falownika, a napięcie podawane jest na
- Zasilacz UPS Line Interactive cechuje się lepszą filtracją napięcia od poprzednika, a także częściową synchronizacją z siecią. Charakterystyczna dla niego jest też automatyczna regulacja napięcia.
- Zasilacz UPS True OnLine to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, całkowicie uniezależniające od wahań napięcia w wejściowego.
Agregat prądotwórczy wyposażony w zasilacz UPS dostarcza energii bez najmniejszych zakłóceń w jej przepływie. Dodatkowe jego możliwości to m.in. włączenie trybu oszczędzania energii i korekcja współczynnika mocy. Na żywotności dzięki skorzystaniu z nich zyskują również akumulatory.