Agregat prądotwórczy – obliczanie mocy urządzenia
Wypożyczenie agregatu wiąże się z koniecznością oszacowania zapotrzebowania na moc, jaka jest niezbędna do zasilenia wszystkich urządzeń. Dotyczy to zarówno domu mieszkalnego i działających w nim sprzętów, jak i placu budowy czy wielkiej imprezy masowej. Jak prawidłowo obliczyć moc urządzenia?
Różne urządzenia – różne zapotrzebowanie na moc
Oszacowanie potrzeb prądowych nie jest proste nawet w przypadku gospodarstwa domowego. Najlepszym przykładem może być walka z bezpiecznikami, które nagle przepalają się po włączeniu do gniazdka żelazka. Domowe urządzenia często bywają energochłonne, a chociaż telewizor potrzebuje niewiele energii, to piekarnik elektryczny ma ponad 2000 watów, grzałka w pralce drugie tyle, a żelazko i czajnik elektryczny jeszcze więcej. Biorąc pod uwagę tylko te cztery urządzenia oraz oświetlenie, widzimy, że dom już potrzebuje około 10 kW mocy. Dodatkowym utrudnieniem przy kalkulacji jest fakt, że niektóre urządzenia indukcyjne w momencie rozruchu pobierają kilkakrotnie więcej energii niż podczas pracy. Brak rezerwy generatora w takiej sytuacji będzie wymagał wyłączenia większości pozostałych sprzętów, aby zapewnić moc na rozruch. Do indukcyjnych sprzętów zaliczają się m.in.: lodówka, pralka, wiertarka i każde inne urządzenie wyposażone w silnik.
O czym warto pamiętać podczas wyliczania mocy?
Agregaty prądotwórcze można kupić, ale można też wynająć je za ustaloną stawkę, np. do momentu usunięcia awarii sieci energetycznej. Szacunkowe obliczanie mocy generatora, jaki oferuje wypożyczalnia agregatów prądotwórczych, to gwarancja, że dom będzie funkcjonował bez problemów. Co warto wziąć pod uwagę dokonując wyliczenia mocy?
- Do obliczenia mocy generatora nie wystarczy zsumowanie zapotrzebowania na moc wszystkich pracujących w domu urządzeń.
- Wskazania na tabliczkach znamionowych dotyczą średnich wartości poboru energii, nie uwzględniając skoków, które wynikają ze zmiany trybu pracy (np. szybsze obroty miksera).
- W obliczeniach warto uwzględnić większy pobór rozruchowy mocy przez urządzenia z silnikiem.
- Urządzenia rezystencjalne i nieliniowe, jak grzejniki elektryczne i żarówki, sprzęt RTV pobierają 1,2 x więcej energii niż moc znamionowa.
Przyjmuje się, że szacunkowa moc agregatu powinna być o 30% niższa niż rzeczywista. Pozostała część mocy traktowana jest jako rezerwa.