Agregat prądotwórczy a silnik
Tradycyjne agregaty prądotwórcze do efektywnego działania potrzebują odpowiedniego silnika. W dostępnych na rynku urządzeniach stosuje się zazwyczaj silniki spalinowe, napędzane benzyną lub olejem napędowym. Jaki model najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych?
Rodzaje silników w generatorach
Zasada działania agregatu prądotwórczego opiera się na przekształcaniu energii pola magnetycznego w energię elektryczną. Do takiej pracy konieczne jest odpowiednie zasilanie, dzięki któremu przez cewkę indukcyjną przepłynie prąd i wytworzy wspomniane pole magnetyczne. Energii niezbędnej do uruchomienia całego procesu dostarcza silnik. W nowoczesnych, powszechnie wykorzystywanych agregatach prądotwórczych wykorzystuje się kilka rodzajów takich jednostek napędowych. Zazwyczaj są to:
- silniki zasilane LPG lub innym gazem,
- silniki dwusuwowe benzynowe,
- silniki czterosuwowe benzynowe,
- silniki Diesla.
Każdy spośród wymienionych modeli wykorzystuje inny typ paliwa i odróżnia się szczególnymi warunkami pracy. Każdy z rodzajów wymaga też innych nakładów finansowych ponoszonych na eksploatację i konserwację.
Eksploatacja agregatów z różnymi typami silników
Zarówno wtedy, kiedy decydujemy się na zakup, jak i wówczas, gdy interesuje nas wynajem agregatu prądotwórczego, poza doborem jego mocy konieczne jest też przeanalizowanie, jaki silnik najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Specjaliści twierdzą, że optymalnym rozwiązaniem jest wybór modelu na takie paliwo, jakiego używa się w samochodzie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy z urządzenia korzysta się okazjonalnie i zakup benzyny czy oleju napędowego byłby dodatkowym problemem. Warto pamiętać, że pozostawiony na dłużej bez pracy generator nie powinien stać z napełnionym bakiem. Wietrzejące i parujące paliwo zmienia swoje właściwości, a po dłuższym okresie może uszkodzić silnik.Silniki na olej napędowy są tańsze w eksploatacji, ale za to stwarzają więcej problemów w okresie zimowym. Jeśli generator umieszczony jest na zewnątrz budynku, może być kłopot z uruchomieniem. Dotyczy to również organizowanych zimą imprez plenerowych czy oświetlania lodowisk. Podczas wyboru urządzenia trzeba zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa. Im jest on mniejszy, tym częściej trzeba go będzie uzupełniać.