Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

Wybierając agregat do domu, musimy zdecydować się czy kupić urządzenie jednofazowe, czy trójfazowe. Wyjaśniamy czym różnią się od siebie te oba typy agregatów prądotwórczych. Urządzenia pracujące w sieci domowej zazwyczaj zasila się prądem jednofazowym o napięciu 230 V. Wyjątkiem są odbiorniki o dużej mocy, takie jak zestawy hydroforowe, kotły elektryczne, kuchnie albo przepływowe podgrzewacze wody. Wymagają one prądu trójfazowego o napięciu 400 V. Dlatego, zanim wybierzemy odpowiedni agregat prądotwórczy, powinniśmy sprawdzić, jakim rodzajem prądu zasilane są wszystkie domowe odbiorniki.W przypadku, gdy wszystkie są jednofazowe, sprawa jest prosta – kupujemy agregat wytwarzający prąd jednofazowy. Będziemy mieli trudniejszy orzech do zgryzienia, jeśli agregat ma obsługiwać dwa rodzaje odbiorników. Do takiej sieci awaryjnego zasilania, musimy kupić uniwersalny agregat prądotwórczy trójfazowy, który będzie dawał możliwość podłączenia odbiorników jednofazowych. Żeby to było możliwe, musi posiadać dwa komplety gniazd (po jednym na urządzenia jednofazowe i trójfazowe).

Jak działają uniwersalne agregaty trójfazowe

Uniwersalne agregaty trójfazowe trzeba użytkować z zachowaniem pewnych reguł. Ważne jest, aby moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie przekraczała 60% mocy całego agregatu. Jeżeli równocześnie zasilamy odbiorniki jedno- i trójfazowe, fazy powinny być obciążone w równomierny sposób.Gdybyśmy na przykład chcieli podłączyć odbiorniki o łącznej mocy 12 kW i rozdzielili je w konfiguracji 2kW, 2kW i 8 kW, zamiast trzy razy po 4 kW, spowodowalibyśmy ryzyko asymetrii obciążenia. Jest to stan, który (po przekroczeniu dopuszczalnej wartości dla danego urządzenia) może doprowadzić do uszkodzenia generatora prądu. Agregaty mają różną dopuszczalną asymetrie – waha się o na w przedziale od 10% do 50%, przy czym średnia wartość wynosi około 30%.

Jak sprawdzić agregat przed zakupem?

Pamiętajmy, że agregaty prądotwórcze stanowią spory wydatek i wymagają odpowiedniej konserwacji i regularnego rozruchu. Jeżeli w naszej okolicy dostawy prądu występują rzadko albo potrzebujemy agregatu tylko czasowo, zamiast kupować własne urządzenie, możemy się zdecydować na czasowy wynajem agregatu.Wynajem agregatu określonej pozwoli nam również sprawdzić, czy urządzenie o określonych parametrach sprawdzi się w naszym domu.